RG65 Nationals 2022

The weekend of 14th to 15th May saw the RG65 fleet compete for the 2022 National Championship at Princes Park lake, Eastbourne, home venue of Eastbourne & District Model Yacht Club.

Of the 23 yachts entered, 22 made it to the start line on Saturday morning after a briefing by event PRO and Eastbourne club member Peter Kemp.

Peter, a relative newcomer to radio yachting in DF95s and IOMs, is an experienced dinghy and keelboat sailor and brought his experience and skill to the running and management of the event. Peter was also a school teacher at one point in a long and varied career, so keeping the class in order was second nature, with firm but fair decisions made throughout the two days of racing.

There was an International flavour  with entries from the USA – Martin Gray, France – Achille Chatin, Spain – Victor Izquierdo Rodriguez, Switzerland – Tobias Laux, and UK based Argentinian skipper Agustin Moreno.

Previous title winners were also present, namely, Graham Elliott, Tobias Laux and Agustin Moreno.

A total of 23 races were sailed on the Saturday in light to moderate southerly winds with wall to wall sunshine, after all,, Eastbourne is the sunshine capital of the south coast, thus allowing a long windward/leeward course to be set within the topographical limits of the lake.

To give a detailed breakdown of how the racing and positions unfolded would be too exhaustive to record here, but by the end of day one and 23 races, Graham Elliott with his Electronica had a firm grip on proceedings at 29 points and he appeared to be on his way to another UK National title unless something major occurred. Victor Rodriguez (Uno) sat in second place overnight on 92 points. Rohan Conrad-Williams from Two Islands with his new Uno design was in third on 101, Peter Baldwin from Birkenhead again sailing a Uno was fourth on 109, and Achille Chatin was lying fifth on 122 giving the Uno even more presence in the battle of the hull designs.

Saturday evening was spent by most at a local Italian restaurant and some ventured on to local hostelries as one would expect. Of course, the second most important event of the year after the RG65 Nationals, was also taking place, namely the FA Cup and then there was of course Eurovision. All in all, a surfeit of televisual delight awaited competitors after their day on the water and a tasty Italian meal!

Then Sunday came with far less fanfare than the previous day and Eastbourne’s sunshine capital reputation was in tatters, it was overcast and initially with winds of reasonable strength but this time from the eastern to north-eastern quadrant and with rain also forecast. When racing did get going after an initial postponement, it was all A rig racing despite the stiffer wind indications given on a number of weather forecasting apps.

A further 10 races were completed when the fickle winds allowed and after an enforced postponement of approximately 2 hours over the lunchtime period which was long enough for the only protest hearing of the event to be heard.

Graham Elliott with his red Brad Gibson designed Electronica again reigned supreme and tightened his stranglehold over the title with a final tally of 41 points from a total of 33 races!

Victor Izquierdo Rodriguez was second on 129, Rohan Conrad-Williams kept up a great string of results to take third on 158, while Achille Chatin moved into 4th after two late in the day first place finishes in the dying breeze on 158 points. Peter Baldwin took the fifth spot with 167 points.

If anyone fancies a nice break in the South of France with some RG65 racing, the French Nationals will be held in Antibes 23rd,24th and 25th September and they are keen to encourage overseas entries.

Results Page 1 of 2

Results Page 2 of 2

Results can be seen at https://edmyc.org.uk/2022-open-meeting-results/

Just remember to scroll left to see the scores for the two days.

Report by EDMYC and more photos thanks to Julian Tyrer on the RG65 UK Class Association Facebook page.

2020 TT is sadly over

Sadly I bring the news that I am sure you will be expecting. Our final RG65 TT at Datchet on 3 October has been cancelled and will not be rescheduled.

Therefore, as we have only manged to run the first two rounds of the 2020 TT at Birkenhead in March we will not score the overall series this year. Let’s hope that we can make up for it in 2021.

Speaking of 2021, we have decided that we will not schedule any TT events for the time being as we are expecting the COVID disruption to run well into next year. For now only the 2021 National Championships will be scheduled and added to the MYA Yearbook calendar, with other events added to the calendar on the website as and when they can be. We will give as much notice for these events as we can.

In the meantime we hope that you can all manage to get some local club sailing in.

Round 1&2 of the 2020 TT at Birkenhead

Rounds 1&2 of the 2020 TT took place at Birkenhead on 14 & 15 March.

Round 1

Conditions as the 18 sailors arrived at the club did not seem to match the forecast with a light and fitful SE breeze blowing from the clubhouse and overcast conditions.  Race Officer Martin Roberts setup for a Windward Leeward course using a spreader mark and a single leeward mark for the first few races.  Alex Cory (minus 10) convincingly took the first race having been in the right place for the breeze off the line.  John Tushingham (Scurry) then took the wins for races 2 and 3, with John Brierley (Uno) and Vernon Appleton (Argon) taking podium places in two of those races.  After fixing a problem with his boat, Tobias Laux (Nuraghe) then picked up a win in his first race, with Peter Baldwin (Pocket Rocket), taking the win in race 5, before a break in racing took place for a hot drink.

After the break the RO had moved the course around as the breeze moved to more of a Southerly direction, but with large shifts as the gusts came over the houses and down onto the water.  It was also time for a light shower dampening everyone’s enthusiasm, although the wind shifts were not making it easy for anyone. In the second session before lunch, Alex took two more wins, with John Brierley and Tobias one each.

After lunch, there was a further course change for the RO to complete as the wind was not settling down in direction and if anything increasing slightly in strength.  Alex again made the most of the conditions winning two further races and taking two seconds, with Noel Donaldson (Uno) and Peter one each.  The last session of three races, saw wins for John Tushingham, John Brierley and Tobias.

When the scores were totalled up after 16 races, there was a tie on 35 points between Alex Cory and John Tushingham, with Alex taking the overall win with a greater number of wins (5) against John who only had 3.  The final podium place went to John Brierley five points behind them.  The final results showed seven different designs in the first seven places, although the “Minus 10” is a narrower derivative of the Scurry and seemed suited to the conditions we had during this day.

Thanks to Martin Roberts, Bernie and Judith for running the racing and Chris for running the galley, providing hot drinks and serving up cake for everyone.

Round 2

Sunday was a new day and a on to the next Round, although the wind was very similar in both strength (4 knots) and direction (SE) to the start of Saturday.  This time it was down to John Brierley as RO to find the best course to set for the reduced fleet of only 13 competitors. He managed to get the fleet underway on time after a short briefing and description of the course.  At least everyone started the first race unlike the start of Saturday.

Alex Cory started the day with a win as he did on Saturday, followed in race 2 by John Tushingham with Peter Baldwin taking Race 3, Tobias Laux Race 4 followed by John Race 5 before a short drinks break.  Meanwhile John Brierley was working hard to change the course and the fleet restarted after the break with a longer course as the breeze picked up and slowly swung more to the West.  John Tushingham again took Races 6 and 9 before Graham Elliott had his first wins in races 7 and 8. With the wind increasing even more, all sailors had changed down a rig by Race 10, which was won by Peter Baldwin, before an early break for lunch was taken.  The RO moved the course further round during the lunch break and the afternoon was spent with some excellent B Rig racing and a breeze that was almost straight down the lake, with the sun putting in an appearance to warm everyone up.

Peter Baldwin took wins in Races 11, 13 and 16, John Tushingham also had three wins in races 14, 15 and 17, with Graham Elliott the only one to spoil their successes with a win in Race 12.

John Tushingham easily took the overall win with only 25 points, followed by Graham Elliott in second with 41 points and Peter Baldwin one point behind in third.

Thanks must go to John Brierley, Bernie and Judith for running Sundays racing and Chris and Jocelyn for running the galley keeping us all topped up with welcome hot drinks and yet more cake.

Finally, congratulations to everyone in the fleet for sailing competitively yet fairly over the two days. We look forward to welcoming the RG65 fleet back next year.

2019 TT – Final Results

That’s it, the 2019 TT is done. Going into the last event the winner was already secured, 2nd was almost safe but 3rd and 4th were vulnerable to a few people who would be adding their 5th score to count towards the series.

In the end all of those 4 places remained unchanged but there was some significant movement in the places thereafter.

You can see the full results table HERE

Well done to John Tushingham for securing another series title with 494 points out of a possible 500.

There was a special award made to Neil Westbrook who was the only person to take part in every round of the 2019 TT. Well done Neil.

Thanks to all 50 participants and we look forward to seeing you all for the 2020 series

Two Islands – Final round of the 2019 TT series

15 Skippers took part in the final round of the 2019 TT at Two Islands on Saturday with a number of people needing good scores to get them to move up the overall standings.

Don’t let this picture bluff you about the conditions, it is from a year or two ago

The forecast was for light winds and rain, and that forecast proved to be very accurate. At least the wind direction was quite consistent, so everyone only needed to deal with the big wind shifts caused by the houses, trees, islands etc. Nicely challenging.

it is safe to say that Tobias Laux turned up intent to repeat his performance from the recent National Championships, but he met some stiff opposition from a number of others.

Another very notable appearance on the water was Clive Cockayne’s Sith sporting a single sail rig, which his own admission, was a shot in the dark. It proved to power the boat very well and I have no doubt that we will see it again after some minor adjustments to the fullness.

Sadly we do not have any pictures of the sailing as everyone was on the water for the single fleet racing, and our resident photographer was off at another event.

At the end of the day, John Tushingham took the event win after 20 races with 30 points, followed by Tobias on 44 points and Alex Cory on 52.

The full scoresheet sheet can be viewed HERE

Thank you to all of the Race Team for running the day. Great Job.

RG65 TT8 – Two Islands

12 October 2019

The final round of the 2019 RG65 UK TT takes place at Two Islands on 12 October and entries have stared to come in.

Two Islands on Furston Lake, Milton Keynes, is a regular stop on the RG65 tour and always delivers us a good and challenging event. 

The NOR has been published so please take a look and enter using the MYA entry system HERE

Entries to date as follows (as of 24/09/2019):

  1. Peter Baldwin – Pocket Rocket
  2. Wayne Stobbs – Scurry
  3. Terry Wright – Sith
  4. Clive Cockayne – Sith
  5. Noel Donaldson – Argon
  6. Roger Dunklin – Scurry
  7. Liz Tushingham – Scurry
  8. John Tushingham – Scurry
  9. Neil Westbrook – Pocket Rocket
  10. Alan Watkinson – Pocket Rocket
  11. Alex Cory – Minus10
  12. Mike Kemp – Sith
  13. Tobia Laux – Nuraghe
  14. John Brierley – Pocket Rocket (Provisional Entry)
  15. Phil Holliday – Electronica

RG65 UK Nationals Report

It seems to have been a long time coming but the RG65 Nationals weekend finally came and participants descended on Gosport for what was forecast to be a hot and sunny weekend.  Many took the opportunity to tune up on Friday in a good breeze with a number of boats launching for the very first time.

Saturday morning saw bright sunshine but a breeze of little more than 5 knots largely easterly but with sufficient shifts to keep race Officer Chris Durant on his toes and everyone de-camping to control from the South Bank where things kicked off with the skippers briefing.

Skippers and visitors were welcomed to Gosport especially our friends from overseas, Belgian Christel Cracco, Frenchman Gerard Chauvel, Swiss Tobi Laux and Martin Gray from the US.

After a short rejig of the course Heat 1 B Seeding got the event under way and local knowledge seemed key as Nigel Brown swept to victory followed by Tobi Laux and Alex Cory.  Heat 1A with John Tushingham not starting because of repair work, saw Phil Holliday home first from Peter Moore and Liz Tushingam.

Race 2 was to set something of the tone as with the breeze holding pace but continuing to shift, Graham Elliott showing a clean pair of heels to Tobi and by now the recovered John Tushingham.

With the breeze fighting to move more southerly Graham took Race 3 from Mark Dicks and Peter Moore (Nice new boat going well Peter!)

Alex, John T and Graham, finishing Race 4 in that order gave a master class in tactical close racing with Mark, Graham and John T ending the morning’s racing in Race 5

So to lunch with the points still reasonably close.  Graham from John T, Mark, Alex, Peter M and Christel Cracco having quietly sailed pretty consistently.  At this stage also worthy of note that there were 4 different designs in the top 6 boats.  The lunch break also brought the fleet back to the North Bank.

It had been decided that the early post lunch races would be sailed conventionally for the championship but would also be chosen for 3 races to count towards Bart’s Big Little Boat Bash.  Chris was trying to keep the courses as consistent as possible in the still 4 – 6 knot range but with the shifts seemingly moving inevitable more from the South.

During the course of Races 6 – 8, Martin Gray had clearly got the bit between his teeth after a couple of relative stinkers earlier taking first in Race 6 and 7 and second in Race 8 in his brand new Uno which he saw for the first time on Friday.  Not surprising then that Martin also became the fastest timed skipper over the 3 races.

A couple of general recalls in race 8 led to 30.3 U Flag start but the inevitable urge to avoid being flagged over the start line brought a 3 way tangle between John Burgoine to windward of Phil and Graham.  Try as hard as they did to disentangle themselves, it was well over half a minute before they were able to rejoin the race, and subsequently granted redress.

Tobi took Race 8 from Martin, Mark and John.  Race 9 saw Graham and Phil being promoted back up from B fleet to take second and third behind Tobi in A fleet.  The afternoon continued with a little more settled breeze direction but the strength gradually falling away.  Race 10 saw Graham win from Phil and Martin whilst Tobi took Race 11 from John, Martin, Clive Cokayne and Graham.  This 5th place for Graham would be his second discard and the end of day 1 after 11 races showed Graham with a 12 point cushion over Martin (31), John (33) and Tobi (38).

Sunday started with bright blue skies although the very light breezes were coming from everywhere, then falling away completely.  Ken led B fleet away getting a commanding lead only to hit a hole towards the final windward mark and watch helplessly as the fleet gradually hauled him in and overtook.  After the completion of the first heat, Chris called a postponement to try and get some consistency showing in the breeze, although it was to be indicative of the difficulties that would be faced throughout the day which would lead to several course changes.

Race 12 went to Tobi, his second consecutive win and his fourth overall.  Alex took Race 13 by the end of which Graham’s lead still looked reasonably secure around the 10 point cushion mark but there was less than 5 points covering 2nd to 4th Martin, John and Tobi.

Race 14 and virtually all thereafter suffered from really tricky shifts and swings in wind speed but it still looked as if Graham could hold on, especially since at that stage only 2 more races and the third discard would cut in.

Stinkers for Martin and John in Race 15 meant the top three were bunching ever closer, Tobi taking this one from Graham leaving Graham still clear but John and Tobi inseparable.

Race 16 sailed with the third discard coming into play at the end of it.  Mark took it from Tobi although a major swing in the scores was about to take place with Graham discarding his 8th place, John discarded the 11th from Race 15 but Tobi managed to get a Race 3 15th place out of the reckoning.  10 points now covered the leading 3 boats but they were forging further ahead of Martin, Alex, Mark and Christel.

With the breeze continuing to move more Southerly, the beats more directly across the lake became necessarily shorter.  Christel started to make a move winning Race 17 from Tobi and John but Graham’s 7th place was enough to change the overall lead.  Another win for Christel in race 18 closely followed by Tobi and John meant that it was getting closer than ever and as 3.45 approached, what would inevitably be the last race got under way.  Martin led this one home, from Christel, John and Graham but could Tobi hold on to his slender lead. 

The answer was that Tobi’s 7th place was good enough for the event win with net 50, Graham was 2nd with net 54.2 and John third with net 57.  Top 6 then all different designs.

Our thanks go to the Gosport club and members for putting on a great event and especially Chris Durant and his merry gang of helpers for keeping the racing ticking over.  Stephen Ridgway, Paul Edwards, Richard Filer, Alan Butt, Nick and Christine Ward, John O’Brien, Mike Carter, Mervyn Cook, Tony Millis, Chris Judd, Robert Hobbs, Chris Moore, Trevor Cartwright, Phil Hampson and Tim Rees for their lakeside help, Sue Brown for keeping the kitchen stocked with drinks and cakes, and last but not least, John Smith for organising the event from start to finish.  We look forward to our next visit to this great venue.

Our report finishes with 2 questions, to which the answer to both was, if you were able to be at the prize giving, emphatic No’s.

Q1 Has anyone, when considering the applause and acclaim from his fellow competitors, been a more popular winner.

Q2 If you saw Tobi after the presentation, has anyone been more pleased with their performance and result.  After 7 year’s trying he had at last won his first regatta in his home designed, home built and relatively old boat.  Just goes to show that persistent time on the water pays off.


Pictures thanks to Sue Brown from Catsails – many more pictures on Sue’s Flickr Pages

Rounds 5&6 of the TT on Ilkley Moor

Saturday’s forecast for Round 5 of the TT was at best light and variable.  Who says that the wind always blows in Yorkshire.  The briefing took place as normal with Derek Priestly arriving just in time to pick up the boat being loaned to him by Michael Parkington, and then the wait started.  If there was some wind, it was not suiting the course. PRO John Sharman would get the course reset, only for the wind to die or swing through massive angles.

Racing eventually took place with John Tushingham managing to come to terms with the variable conditions over 14 races taking him to the win with Derek 2nd and Peter Baldwin 3rd.  It was great to see a mix of Scurry, Scram, Pocket Rocket, Sith, Sledge and Manta in the top 10.

The forecast for day 2 and TT6 was much the same, possibly even more variable.

Derek hit the road running with a win in the 1st race before having his mainsheet snapped in race 2 by a rogue whirlwind.  In the end this setback did not not have too much of an impact as he went on to take the event win, with John Tushingham second and Wayne Stobbs 3rd.

Thanks must go to John Sharman and his team of merry helpers for keeping things going as best they could under testing conditions.

Thanks also go to Judith and Peter Baldwin for keeping the score sheets in order and last but not least, Liz Tushingham and the other ladies in the kitchen for keeping us fed an watered during the weekend.

Watermead TT – 9 June 2019

13 Skippers turned out for the 09:45 briefing from PRO Clive Bardell at Watermead for round 4 of the RG65 TT on Sunday 9 June.

Glassy spots on the lake were an indication that the forecast was correct, but in the end the wind filled nicely for the day, well, till the last of the 16 races on the day.  Indeed, 16 races were sailed before the 16:30 cutoff and it is safe to say that the day proved be good fun for all those competing.

Mrs Tushingham beat Mr Tushingham into 2nd place in race one which clearly upset him as he went on to score 12 wins on the day, tarnishing his overall score with a 2nd place after the 3 discards.

Phil Holliday managed a brace of wins on his way to 2nd overall with John Brierley taking 3rd place on the day.

Great to see the 9 different designs of Rg65 carrying both Swing and Conventional rigs mixing up the racing proving that there is no one design that is running away with all the honours.

Well done to the race team at Watermead for running the day so efficiently.